Masz pytanie?

O mnie

Ceramika fekner to marka stworzona przez Martę Fekner w 2017 roku. Wcześniej przez 7 lat prowadziła warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych pod szyldem pracowni ceramicznej HEHO. Z czasem poczuła potrzebę wydzielenia specjalnej przestrzeni na przedmioty, które powstawały pod jej ręką. Tak narodziła się marka ceramika fekner. Pracownia, w której wszystko powstaje to niewielkie studio tuż obok Starego Rynku w Poznaniu. Kolekcja się zmienia, ale główne założenia pozostają stałe - proste, funkcjonalne formy i kolory nawiązujące do natury.

 

Moim punktem wyjścia było to, co chciałabym mieć w domu. Irytowały mnie utłukujące się brzegi kubków i talerzy, które kupowałam w sieciówkach. Rozpoczęłam poszukiwania... a odpowiedzią, która mnie usatysfakcjonowała była kamionka, czyli naczynia stworzone z masy ceramicznej wypalonej na bardzo wysoką temperaturę. Dawała ona wytrzymałość przedmiotom użytkowym. I tak powstały pierwsze talerze i kubki.
Z czasem oferta poszerzyła się o półmiski i serie sushi. 

Kolory mojej ceramiki mocno nawiązują do natury. Jestem wzrokowcem i podczas licznych podróży, wypraw do lasu i w góry, kolekcjonuję w głowie obrazy. Chwile zachwytu nad mchem porastającym leśny konar, czy niknące we mgle kolejne szczyty gór zamieniam w kształty i kolory.

 

Marta ceramiki uczyła się w Ośrodku Sztuki Dekoracyjnej i Użytkowej Stanisława Tworzydło. Ukończyła liczne kursy ceramiki u twórców i artystów w kraju i zagranicą. Jest członkiem Polskiego Związku Artystów Plastyków - Polska Sztuka Użytkowa.